FILE - President Joe Biden meets with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu in New York, Wednesday, Sept. 20, 2023. (AP Photo/Susan Walsh, File)

Демократите во Мичиген ја предупредуваат Белата куќа дека поддршката на американскиот претседател Џо Бајден за Израел во војната со Хамас може да го чини откажување поддршка во арапската американска заедница и да влијае на исходот од изборите во 2024 година во држава која речиси сигурно не може да си ја дозволи пораз во својата кандидатура за реизбор.

Ситуацијата ја поттикна Белата куќа да разговара за начините за ублажување на тензиите со некои од истакнатите демократи во државата, вклучително и неколкумина кои беа гласни критичари на претседателот за војната

„Пораката е пренесена. Имавме повици до Белата куќа. Имавме повици со претставници на Демократскиот национален комитет“, вели Абрахам Ајаш, трет по ранг демократ во Претставничкиот дом на државата.

„Ние бевме јасни кога кажавме дека човештвото треба да биде важно, но ако тоа не е пресметка што ќе ја направите во овој момент, признајте дека ова ќе има изборен одек“.

Ајаш, лидер на Демократската партија во државниот дом, вели дека арапските американски лидери кои разговарале со Белата куќа „се загрижени“ за импликациите за 2024 година и му ја пренеле таа загриженост на Бајден. Други истакнати демократи од Мичиген споделија слични грижи, јавија американските медиуми.