Нета Барзилај од Израел со песната „Тоу“ го воодушеви жирито и публиката и триумфираша на 63.издание на Евровизија, што се одржа во Лисабон. Второто место му припадна на Кипар.

За најдобра песна се натпреваруваа 26 финалисти, а победникот беше прогласен врз основа на гласови на жирито и 43 земји учеснички.

Домаќини на вечерта, беа четирите дами: Катарина Фуртадо, Даниела Руа, Филомена Каутела и Силвија Алберто.