Додека Зоран Заев и СДСМ лажат дека ситуацијата со коронавирусот се смирува, реалност е дека таа е полоша од март кога беше прогласена вонредна состојба. За 4 дена има 99 заразени и 9 починати, а Венко Филипче под диктат на Заев ја лаже јавноста дека првата битка со вирусот е добиена, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Да биде целата ситуација позагрижувачка ваквите страшни бројки ги имаме во период кога власта драстично го намали бројот на тестирања, наместо да го зголемува и да има реална слика за состојбата со коронавирусот. Дополнително на тоа Македонија во регионот најлошо се справува со корона кризата. Македонија е рекордер по смртност на милион жители во регионот, на врвот по број на заразени на милион и земја со најмалку тестирања. Но и покрај ваквите загрижувачки бројки, Филипче под диктат на Заев ја лаже јавноста дека првата битка со вирусот е добиена, се со цел да се оди на избори за да се спаси кариерата на Заев по цена на изгубени човечки животи – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата во регионот ( Словенија и Хрватска) масовно се тестира за да ја се утврди реалната состојба, но во земјава, како што велат, по наредба на Заев се намалија тестирањата за да се кријат вистинските бројки за да може да се организираат на избори на кои ќе ублажи пораз и ќе се обиде политички да преживее.

– Во Хрватска во изминативе два дена има само 4 нови случаи, а од 14 мај до денес има вкупно 7 случаи и воопшто немаше вонредна состојба. Во просек има помалку од два случаи дневно. Македонија за два дена има 47 случаи, а во изминативе седум дена има 165 нови случаи – позсочуваат ов ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат и дека одговорна и сериозна власт секогаш би ги ставала граѓаните на прво место, но не и СДСМ.

– За нив на прво место се криминалите на нивниот лидер Зоран Заев и врхушката околу него. За нив приоритети се изборниот поткуп, концесиите со марихуана, партиските вработувања, црните тендери, како и да се гостат на државна сметка со шампањ и морски плодови, додека граѓаните и државата ги втурнуваат црно сценарио.Заев и СДСМ и по цена на животи и по цена на економски колапс брзаат да одат на избори само за да го ублажат поразот. ВМРО-ДПМНЕ ќе ги победи нивните штетните политики кога и да се одржат изборите, но интересот на граѓаните и на државата ни се пред се- велат од ВМРО-ДПМНЕ.