Кина вчера објави дека ќе издвои дополнителни 30 милиони долари за Светска здравствена организација, откако САД го стопираа финансирањето на СЗО.

– Средствата исклучиво ќе бидат наменети за превенција и контрола на ковид-19, како помош за развој на здравствените системи на земјите во развој – изјави портпаролот на кинеското Минситерство за надворешни работи, Генг Шуанг.

Претседателот на САД, Доналд Трамп на 15 април нареди да се прекине американското финансирање на СЗО, бидејќи е незадоволен од работата на Организацијата во текот на пандемијата на коронавирусот. Тој оцени дека СЗО не ја исполнила својата основна должност и дека за тоа ќе мора да одговара. Трамп ја обвини СЗО дека промовирала „кинески дезинформации“ за новиот коронавирус, што според него, довело до поголема епидемија.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во вчерашното интервју за телевизијата „Фокс њуз“ изјави дека не е исклучено Вашингтон никогаш повеќе да не го обнови финансирањето на Светската здравствена организација.

– Мислам дека Вашингтон никогаш повторно нема да испрати пари на американските даночни обврзници во СЗО. Можно е да уследи уште поодлучен чекор од овој – посочи Помпео.

Тој додаде дека САД треба посериозно да се посветат на СЗО, како и дека не е првпат да се појавуваат проблеми во Организацијата, што е дел од Обединетите нации.

– Тоа е неопходно и потребна е структурна реформа на СЗО – посочи Помпео, но одби да одговори на прашањето дали САД ќе формираат слична организација.