Македонскиот селектор Кире Лазаров ги избра ракометарите кои ќе бидат во конкуренција за борбата против Финска во квалификациите за Европското првенство (ЕП).

Македонија замина со 19 ракометари во обид да запише нова победа и бодови, со кои ќе остане во борба за првото место.

Лазаров ќе биде во конкуренција за мечот, како и Митревски, Манасков, Стоилов, Ѓорѓиев, Велковски, Томовски, Талески, Маркоски, Кузмановски, Георгиевски, Пешевски, Маџовски, Серафимов и Мишевски.

Селекторот Кирил Лазаров и неговиот асистент Филип Миркуловски ќе бидат во конкуренција за настап на гостувањето во Финска.