Во своето обраќање до Кнесетот, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека Израел почнал да учи од неуспесите што доведоа до смртоносната инфилтрација на Хамас на 7 октомври.

„Ќе се истражат причините за катастрофата што се случи… И почнавме да донесуваме заклучоци“, рече тој.

Повикувајќи го светот да се обедини за да го порази Хамас, Нетанјаху упати остро предупредување до либанската група Хезболах и Иран:

„Не не искушувајте, ќе бидете тешко повредени“.