УЕФА повторно е во големи проблеми бидејќи се чини дека финалето на Лигата на шампионите во Турција нема да се игра ниту оваа сезона.

Минатата година финалето требаше да се игра на стадионот „Ататурк“ во Истанбул, но тоа беше променето поради пандемијата на коронавирусите, а финалето на Лигата на шампионите на крајот се одигра во Лисабон.

Но, УЕФА одлучи Истанбул да биде домаќин на финалето од најелитното клупско натпреварување во светот оваа сезона, но проблемите предизвикани од Англија повторно се појавија.

Имено, во финалето на Лигата на шампионите оваа сезона ќе го гледаме судирот на англиските клубови во кој се среќаваат Манчестер Сити и Челси.

Пред неколку дена, Велика Британија ја стави Турција на црвената листа на земји што треба да ги посетат поради опасност од коронавирус, што е голем проблем. Во тој случај, играчите ќе треба да бидат во карантин десет дена по враќањето од Истанбул.

Многумина веруваат дека Англичаните се обидуваат да ја принудат УЕФА да го игра финалето на „Вембли“ затоа што се среќаваат клубови од оваа земја. Денес УЕФА треба да донесе одлука за домаќините и конечно да го реши овој проблем.

Вчера англиските медиуми објавија дека најголеми се шансите финалето да се игра на Вембли на 29 мај, но се чини дека може да има голем пресврт што ќе ги разочара Англичаните.

Имено, утрово имаше информација дека УЕФА не сака некој да изврши притисок врз финалето да се игра во Лондон, а доколку бидат принудени финалето да го преселат од Истанбул во друг град, тогаш се чини дека тоа нема да биде Англија.

Многу англиски медиуми утрово објавија дека УЕФА сега сака финалето да се игра во Португалија, но не во Лисабон како минатата година, туку во Порто.