epa09190641 A COVID-19 patient arrives as doctors and health workers wearing Personal Protective Equipment (PPE) stand by at the Sri Guru Teg Bahadur covid care center opened at Gurudwara Rakab Ganj Sahib, a Sikh shrine in Delhi, India 10 May 2021 (issued on 11 May 2021). Calls for Prime MInister Narendra Modi to enforce a nationwide lockdown have been growing as India struggles in the grip of an unprecedented health crisis amid COVID-19 pandemic and vaccine shortages. EPA-EFE/IDREES MOHAMMED

Прелиминарните студии покажуваат дека мутацијата „B.1.617“ се шири полесно од другите варијанти и бара понатамошно истражување, пишува „ВВС“.

Светската здравствена организација (СЗО) ја класифицираше варијантата на коронавирусот што беше пронајден прв пат во Индија минатата година како причина за глобално загриженост.

Прелиминарните студии покажуваат дека мутацијата „B.1.617“ се шири полесно од другите варијанти и бара понатамошно истражување, пишува „ВВС“.

Варијантата веќе се прошири во повеќе од 30 земји, соопшти СЗО.

Други три варијанти од Велика Британија, Јужна Африка и Бразил ја добија истата ознака.

Пред мутацијата да биде означена како „Варијанта на загриженост“ (VOC), таа мора да има докази за исполнување на барем еден од неколкуте критериуми, вклучувајќи лесен пренос, тешка болест, намалена неутрализација на антитела или намалена ефикасност на третманот и вакцината.

Варијантата се изучува за да се утврди дали е одговорна за смртоносниот бран во Индија, кој во моментов ги поплавува индиските болници и крематориуми.

Вчера биле пријавени 366.161 нов случај

Индија вчера објави 366.161 нови инфекции и 3.754 смртни случаи, помалку од рекордните. Експертите велат дека вистинските бројки би можеле да бидат далеку повисоки од пријавените.

Големото зголемување на бројот на заразени значи дека недостаток на кислород сè уште претставува проблем, кој сега се прошири и надвор од главниот град Њу Делхи.

Локалните медиуми во јужната држава Андра Прадеш објавија дека 11 пациенти со ковид-19 починале во текот на ноќта во градот Тирупати, откако доцнело пристигнувањето на цистерна што доставувала кислород до болниците.

Индиската влада вели дека постојат докази за поврзаност помеѓу варијантата и смртоносниот втор бран во Индија, но дека корелацијата сè уште не е „целосно утврдена“.

Неколку држави воведоа локализирана блокада и полициски час во текот на минатиот месец.

Сепак, владата на премиерот Нарендра Моџи е под зголемен притисок да воведе заклучување низ целата земја и со тоа да се обиде да го запре ширењето на вирусот.

Недостаток на вакцини во Индија

Владата се соочува и со критики затоа што дозволи масовни собири да се одржуваат на хинду-фестивали и изборни митинзи и покрај зголемувањето на случаите.

Во понеделникот, министерот за здравство на Делхи рече дека во главниот град им останале вакцини само уште три или четири дена.

Недостатокот дополнително ја нарушува преостанатата програма за вакцинирање, со нешто повеќе од 34,8 милиони, или околу 2,5% од популацијата кои досега ги примиле двете дози на вакцини.

СЗО вели дека сегашните вакцини ќе продолжат да бидат ефикасни против индиската варијанта, иако техничкото раководство на СЗО соопшти дека може да има некои докази за „намалена неутрализација“.