НАТО не сака нова Студената војна со Русија, на ова  увери генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг,  во интервју за Дојче веле.

Тој ги коментираше затегнатите односи меѓу Русија, Украина и Грузија, повикувајќи ја Москва да престане да се меша со внатрешните работи на другите земји.

Во врска со преговорите за членство во организацијата на овие две земји, тој ја потврди својата поддршка и ја предупреди Русија дека тоа е процес што не може да се запре.

Веќе е јасно дека Столтенберг го покани украинскиот претседател Петро Порошенко да присуствува на самитот во Брисел на 11 и 12 јули.

Претходно беше објавено дека преговори  би можеле да започнат за  пристапување  на Македонија во Алијансата.

Столтенберг, исто така, ја коментираше политиката на американскиот претседател Доналд Трамп и односот меѓу Алијансата и САД во моментот.

Генералниот секретар се потсети  на позицијата на Трамп за Пактот пред да стане претседател и главната разлика по преземањето на функцијата. И покрај верувањето пред Белата куќа дека НАТО е застарена организација, соработката  денес е одлична , вели Столтенберг.