Вредноста на Dogecoin се зголеми за 20 проценти вчера, на 32 центи, а Твитер може да биде најблагодарен за ваквото сценарио.

Поточно, со твитови од Елон Маск и Марко Кубан. Лансиран како шега во 2013 година, Dogecoin неодамна стана шестата криптовалута според пазарната вредност. Во моментов тежи скоро 42 милијарди долари, пишува CoinGecko.

Извршниот директор на Tesla еднаш го нарече Dogecoin неговата „омилена“ крипто валута и „криптовалута на луѓето“. Маск е поборник и на биткоинот, а неговата компанија за електрични автомобили собра криптовалути во вредност од скоро 2,5 милијарди долари.

Во средата, Маск едноставно објави на Твитер: „Dogefather SNL на 8 мај“. Ова е исто така повикување на неговите чести твитови за Dogecoin – за кои тврди дека се „само за забава“ – и на планираното појавување на Маск на „Saturday Night Live“ следната недела.

Но, Маск не беше единствениот кој твиташе за Dogecoin. Марк Кубан, сопственик на кошаркарскиот тим Далас Маверикс, неделава објави неколку објави за знак заснован на маме. Во понеделникот, милијардерот претприемач и позната ТВ личност изјави дека неговиот тим во НБА е на пат да изврши 6.000 трансакции со Dogecoin во април.

„Доџ е единствената паричка што луѓето всушност ја користат за трансакции“, рече Кубан на прашањето од корисниците зошто поддржува догекоин.

„Луѓето ги консумираат своите Dogecoini, што значи дека се повеќе компании ќе започнат да го користат.

Иако многумина предупредуваат на неговата ранливост, Dogecoin привлече поборници меѓу трговците кои ја користат апликацијата за тргување со акции Robinhood, која има и крипто функција. Љубителите на токенот бараат од Робинихуд да воведе функција што ќе им овозможи да ги повлечат своите поседи на разни крипто-валути. Во вторникот, извршниот директор на Робинхед, Влад Тенев, рече дека компанијата работи на таква функција.