Во Португалија се запленети 3,5 тони хашиш, што е второ одземено поголемо количество дрога, откако пред три дена беа откриени 825 килограми кокаин.

Хашишот, чија пазарна вредност се проценува на повеќе од осум милиони евра, е пронајден во рибарски брод во близина на атлантскиот брег. Уапсени се шест мажи, од кои петмина се португалски државјани.

Како што соопшти полицијата, хашишот од Северна Африка и од Португалија требало да биде дистрибуиран во други европски земји.

Во операцијата учествувале припадници на воздухопловните сили и морнарицата, а помогнале и шпанските власти.

Текстот Запленети 3,5 тони хашиш во Португалија е превземен од А1он.

loading...