Попладнево ЕХФ ја одреди ждрепката за следната сезона во ЕХФ Лигата на шампиони, и уште актуелниот европски шампион Вардар, доби група со стари познаници.

Обновените „црвено-црни“ беа во првиот шешир и се најдоа во групата А со Пари Сен-Жермен, Кјелце, Порто, Пик Сегед, Мешков Брест

Од следната сезона, европското елитно натпреварување ќе биде во сменет формат, со само 16 тимови поделени во две групи со осум. Првопласираните два тима влегуваат директно во четврт-финалето, додека од третото до шестото место ќе играат во осминафиналето.

ГРУПА А

Вардар

Пари Сен-Жермен

Кјелце

Порто

Пик Сегед

Мешков Брест

Елверум

Флензбург

ГРУПА Б

Барселона

Веспрем

Кил

Алборг

Нант

Мотор Запорожје

ППД Загреб

Целје

loading...