Ангел Димитров: Недела неработен ден, добар компромис меѓу синдикатите, Владата и работодавачите

  Законското решение недела да биде неработен ден што вчера Владата го усвои на седница е добар компромис, кој е постигнат преку дијалог на социјалните...

Нова паралелка со 25 ученици од идната учебна година во средното училиште во општина...

  Во Средното општинско стручно училиште „Илинден” во општина Илинден во наредната учебна 2021/2022 година во прва година може да се запишат 93 ученици во...

„Гласен текстилец“ ќе го оспори Законот за недела неработен ден

  Класична манипулација е законот недела неработен ден за работниците, оцени Кристина Ампева од „Гласен текстилец“-Штип, кое како здружение низ годините бараше и е иницијатор...

Самостоен синдикат на Клинички центар: Да се реализира ветувањето за 40 отсто зголемување на...

  Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар соопшти дека очекува да се реализира ветувањето на СДСМ во изборната кампања за 40 отсто зголемување на платите во...

Во 2020 година помалку новороденчиња

  Бројот на живородени деца во 2020 година е намален за 4,1 процент во однос на претходната година. Според податоците на Државниот завод за статистика,...

ОЈО Скопје бара парични казни за три лица кои го прекршиле полицискиот час

  Надлежен јавен обвинител од Основното јавно ибвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнен налог против три лица, за кривично дело „непостапување според здравствените прописи...

Концерт „Звукот на идната генерација“ во Филхармонија

  Концертот „Звукот на идната генерација“ со студентите од државните факултети за музичка уметност ќе се одржи в четврток, во 20 часот во Филхармонија. Диригент...

Киро Донев ја допишува приказната за Видое Подгорец

Романизирана биографија за Видое Подгорец објави писателот за деца и негов долгогодишен пријател и соработник, Киро Донев. Книгата насловена „Видое Подгорец-незавршена приказна“ е документ...

Дигитално реставрирана копија на филмот „Мирно лето“ во петок во Кинотека

  Во летното кино на Кинотеката во петок во 20.00 часот ќе биде прикажана новата, дигитално реставрирана копија на првата македонска филмска комедија „Мирно лето“...

Акција за чисто Маврово и Мавровско езеро

  По повод Светскиот ден на животната средина – 5 јуни, и во рамките на проектот „За чиста и здрава вода, стоп за загадувањето на...

Актуелно