Заев се сретна со Јанша, му се заблагодарил за поддршката

На маргините на Самитот на НАТО во Брисел премиерот Зоран Заев имаше средба со премиерот на Република Словенија, Јанез Јанша на која разговарале за...

Јанев: Софија секогаш водела конструктивен дијалог со Скопје

Бугарија секогаш покажувала искрена волја и напори за конструктивен и прагматичен дијалог со Република Северна Македонија и ќе продолжи во оваа насока, изјави бугарскиот...

СВР Струмица поднесе кривична пријава против правно лице – угостителски објект од Валандово

СВР Струмица поднесе кривична пријава против правно лице – угостителски објект од Валандово и А.Б.(43) од с.Балинци, валандовско, поради постоење основи на сомнение за...

 Потврденото трансатлантското единство и солидарност се од витално значење за иднината на сојузот и...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинашниот...

Хоџа и Бектеши во Букурешт на промоција на „Недела на македонски призводи“

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, задно со министерот за економија Крешник Бектеши, амбасадорот на Република Северна Македонија во Романија, Н.Е...

Маричиќ: Постигната согласност за зголемување на платите на судиите за 15 отсто

Министерот за правда Бојан Маричиќ на заедничка прес-конференција со претседателот на Здружението на судиите Џемали Саити, изјави дека е постигната согласност за зголемување на...

Средба Шекеринска – Баке Јенсен во Брисел: Интензивна сојузничка соработка за подобра колективна одбрана

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска пред почетокот на лидерскиот Самит на НАТО се сретна со министерот за одбрана на Норвешка, Франк Баке Јенсен....

Четири нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14, а починатo е едно лицe

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистриран е 4 нов случај...

Заев на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО: Со првото учество...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Бујар Османи, ја...

Костадинов: 5,77 милиони евра за поддршка на над 2.200 угостителски објекти градиме стабилна развојна...

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжуваат со вистинска грижа, со вистинска поддршка за македонската економија, за спас на работните места, рече...

Актуелно