FILE PHOTO: NATO Secretary General Jens Stoltenberg holds a news conference at the alliance's headquarters in Brussels, Belgium November 16, 2022. REUTERS/Yves Herman

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот на НАТО, по првата посета на Путин на затворената држава со нуклеарно оружје во последните 24 години.

За време на неговата посета и разговори со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Путин вети дека ќе ги продлабочи трговските и безбедносните врски и ќе ја поддржи Северна Кореја против САД, близок сојузник на нејзиниот лут противник Јужна Кореја.

САД ја обвинија Северна Кореја дека и испорачувала на Русија „десетици балистички ракети и преку единаесет илјади парчиња муниција“ кои треба да се употребат во Украина.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничкиот прес-брифинг по разговорот со американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека руската војна во Украина ја поддржуваат Кина, Северна Кореја и Иран, кои посакуваат пад на НАТО.

„Исто така, ние сме загрижени за можната поддршка што Русија би можела да ја даде на Северна Кореја, кога станува збор за поддршката за нивната ракетна и нуклеарна програма“, рече Столтенберг.

Тој рече дека ова, заедно со поддршката на Кина за руската воена економија, покажува дека безбедносните прашања во Европа се поврзани со Азија и додаде дека на самитот на НАТО што ќе се одржи следниот месец во Вашингтон, ќе се зајакнат врските на алијансата со Нов Зеланд, Јужна Кореја и Јапонија.