Судот во Москва денеска му го продолжи притворот за два месеци на Еван Гершкович, американски новинар на Волстрит журнал, кој беше уапсен на крајот на март 2023 година во Русија за „шпионажа“.

-Притворот на Еван Гершкович е продолжен за два месеци, до 30 март 2024 година, соопшти прес-службата на судот.Рочиштето се одржа зад затворени врати.

Американскиот новинар Гершкович (32) ги отфрла обвинувањата против него.

На Гершкович му се заканува казна затвор од 20 години.