Бектеши: Во март 2024 година минималната плата ќе изнесува 22.500 денари

Крешник Бектеши – министерот за економија на својот Фејсбук профил објави дека минималната плата во март 2024 година ќе изнесува 22.500 денари. „Најниската плата во...

Синдикалната минимална кошница за октомври е 46 198 денари

Вредноста на Синдикалната минимална кошница за октомври 2023 година изнесува 46 198 денари, соопшти Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Најголем дел од кошницата, 44,06...

Бесими: За да се намали, неформалната економија треба да се направи неисплатлива

Сивата економија годишно ја чини државата колку автопатските делници на Коридорот 8 или на Коридорот 10-д, четири клинички центри, или реизградба на сите училишни...

Од полноќ поевтинуваат дел од горивата

Малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-95 не се менува, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика Бензинот еуросупер БС-98 и еуродизел (Д-Е V) од полноќ поевтинуваат...

НБРМ: Банката не смее да наплаќа за затворање на сметка, дебитни и кредитни картички

Банката не смее да наплаќа надоместоци за затворање на платежната сметка, ниту, пак, надоместоци за затворање дебитни или кредитни картички, доколку рамковниот договор којшто...

Бензините и дизелот со нови цени од полноќ – ова се новите цени

Од полноќ поевтинуваат бензините, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство поскапуваат, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95 се намалува за еден...

Бислимоски: Дневна евтина тарифа ќе стартува во декември во периодот од 13 часот до...

Енергетската криза го зголеми темпото на енергетската транзиција и инвестициите во обновливи извори ја намалија значајно цената на електрична енергија преку ден, со што...

Битиќи: Промената се случува, ја стабилизиравме енергетската криза и го одржуваме ветувањето за покачување...

Потпретседателот Фатмир Битиќи, во интервју за ТВ Шења, изјави дека од осамостојувањето на државата па се до последните пет години, многу малку е кажано...

Ковачевски: Македонија станува енергетски центар

Премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на пратеничко прашање, истакна дека земјата ја продолжува успешната трансформација кон зелена енергија и годинава, со тоа што продолжуваат инвестициите...

Падна потрошувачката на гас во ЕУ

Во земјите од Европската унија потрошувачката на гас е намалена во втората половина од минатата година, поради невообичаено топлото време, скокот на цените што...

Препорачано

Актуелно