Ангела Агелер – амбасадорката на САД во земјава и ја честиташе победата на Силјановска Давкова, напоменувајќи дека САД и натаму ќе продолжат да ја поддржуваат земјата.

„Моите срдечни честитки до Гордана Силјановска Давкова за нејзиниот историски избор за прва жена претседател на Северна Македонија. Честитки и за сите оние граѓани кои вчера го искористија своето избирачко право на претседателски и парламентарни избори. Соединетите Американски Држави ќе продолжат да ги поддржуваат целите за просперитет и целосна евроатланска интеграција на оваа земја“ – се вели во пораката на Агелер на социјалните мрежи.