Лидер на албанската мафија, познат по името Алберто, кажа дека многу фудбалери биле нивни жртви на грабеж, но не и Лионел Меси затоа што имале почит кон него.

Алберто откри кои фудбалери успеале да ги ограбат, но и зошто тоа не му го направиле на Меси додека бил во Шпанија.

„Го имаме ограбено Карим Бензема, Кристијано Роналдо, Јохан Кројф… Украдовме предмети во вредност од околу 20.000 евра. Неколкупати ги запирав луѓето кои сакаа да влезат во домот на Меси. Можев сам да го ограбам, имав можност да влезам во куќата на неговите родители, но не го направив тоа поради преголема почит“, вели Алберто.