Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, не успеа да ја одбрани титулата на Австралија опен, но остана светски број 1. Србинот ја започна 409-та недела на врвот на АТП листата. Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски, на најновата АТП листата „падна“ за три позиции и од оваа недела се наоѓа на 329. место во светот.

Иако загуби од Јанко Синер во полуфиналето на Австралија опен, каде ја одбрани титулата, Ѓоковиќ остана прв на листата поради поразот од Карлос Алкараз во четвртфиналето од Мелбурн.

Ѓоковиќ е на првата позиција со 9.855 бодови, 1.200 помалку од претходната листа. Тој сигурно ќе биде број 1 до 19 февруари.

Втор е Алкараз со 9.255 поени, кој заостанува само 600 поени зад Ѓоковиќ, зад нив се финалистот од Мелбурн, Данил Медведед и шампионот на првиот Грен слем сезонава Јаник Синер.

Најголем пад во Топ 10 забележа Стефанос Циципес. Гркот не успеа да ги одбрани поените од минатогодишното финале и се наоѓа на 10 место.

АТП листа, Топ 10:

1. Новак Ѓоковиќ 9.855 поени
2. Карлос Алкараз 9.255
3. Данил Медведев 8.765
4. Јаник Синер 8.310
5. Андреј Рубљов 5.050
6. Александар Зверев 5.030
7. Холгер Руне 3.685
8. Хуберт Хуркач 3.540
9. Тејлор Фриц 3,195
10. Стефанос Циципас 3.025.