CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 82

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во 13 часот од седиштето во Мала Речица ќе ги каже идните чекори на Европскиот фронт откако вчера се конституира новиот собраниски состав и во пресрет на објавата на договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата „Вреди“ и Движењето ЗНАМ за формирање на новата влада.

На прес-конференцијата Ахмети ќе го придружуваат партнерите од Европскиот Фронт.

Ахмети вчера на конститутивната седница одби да коментира за позициите на Европскиот фронт откако остана во опозиција. Пратениците од Европскиот фронт не гласаа за верификацијата на мандатите и ја напуштија салата пред изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието.

За Европскиот фронт е неприфатливо да бида опозиција зашто тие се победници на парламентарните избори и според нив, тие имаат легитимитет да ги претставуваат Албанците