САД работат на преговори за прекин на огнот во Појасот Газа за најмалку шест недели, како дел од поширок договор кој ќе вклучи ослободување на заложниците, изјави американскиот претседател Џо Бајден за време на неговата средба со јорданскиот крал Абдула Втори.

Бајден, исто така, рече дека цивилите кои се кријат во јужниот град Рафа, на границата со Египет, „мора да бидат заштитени“, бидејќи Израел размислува за копнена инвазија на густо населената област каде што се заглавени повеќе од еден милион Палестинци.