На повторното судење, поранешниот хрватски премиер Иво Санадер беше прогласен за виновен за корупција поради изнудување пари преку агенцијата за маркетинг „Фими медиа“.

Санадер беше прогласен за виновен на повторно судење и осуден на единствена осумгодишна затворска казна.

Пресудата им е изречена и на неговите поранешни соработници, како и на партијата ХДЗ, пренесува порталот „Индекс“.

Повторното судење за извлекување пари од државните институции и компании преку агенцијата за маркетинг „Фими медиа“ започна во 2016 година, една година откако Врховниот суд ја поништи пресудата за 2013 година, пренесоа хрватските медиуми.

Ова е исто така првпат да се суди на политичка партија во Хрватска.