Исламскиот отпор во Ирак, чадор група на неколку вооружени милитантни фракции поддржани од Иран, ја презеде одговорноста за нападите на јорданско-сириската граница, вклучително и напад со беспилотно летало врз американската воена база.

Силите на исламскиот отпор објавија на својот канал Телеграм дека извршиле напади со беспилотни летала вчера, како дел од нивните напори, како што соопштија, „да се спротивстават на американските окупациски сили во Ирак“ и како одговор на израелските „масакри“ врз луѓето во Газа.

Американскиот претседател се закани дека САД ќе одговорат за нападот во кој загинаа тројца американски војници. Тој одржа едноминутно молчење во чест на загинатите војници, за време на неговото појавување во баптистичка црква на неговото патување во Јужна Каролина како дел од кампањата за претстојните претседателски избори.