Зијадин Села го чека Арбен Таравари и членовите на Централното собрание утре во 13 часот да одлучат за изборниот настап на Алијанса за Албанците. Поддршката од 75 делегати која синоќа ја доби лидерот на партијата Таравари, во Куманово, за коалиција со албанскиот опозициски блок, за крилото на Села е само средба со граѓани, а не Централно собрание.

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците Кренар Лога за „Слободен печат“ вели дека вчерашниот собор на поддржувачите на Таравари е нелегитимен.

-Да имаше навистина поддршка од 75 члена, Таравари нема да ни се обратеше преку Фејсбук, туку ќе не победеше во Централното собрание. Настанот беше како што и самите најавија, средба со граѓаните – вели Лога и додава дека во Статутот детално е наведена постапката како се свикува Централното собрание.