Една од трансферните желби ова лето на Манчестер Јунајтед е Роналд Араухо, стоперот на Барселона. Се известува од Островот дека клубот од „Олд Трафорд“ е подготвен да плати дури 80 милиони евра отштета се со цел да го има во своите редови Уругваецот кој важи за еден од најдобрите дефанзивци во светот на фудбалот.

Познато е дека Араухо веќе води преговори со Барса за продолжување на договорот, но ако Манчестер Јунајтед му понуди подобри лични услови секако дека ќе се пресели во Премиерлигата.