Britain's Prince William, Prince of Wales listens during a visit to Kings Pitt Farm in Hereford, western England, on September 14, 2023. We Are Farming Minds aims to support the mental health of farmers in rural communities throughout Herefordshire, offering Herefordshire access to services including counselling, a 24-hour phone and text support line, free mental health awareness workshops and social events throughout the year. (Photo by Cameron Smith / POOL / AFP)

Британскиот принц Вилијам (41) неделава ќе замине на својата прва официјална должност откако неговата сопруга, принцезата Кетрин (42), откри дека ѝ е дијагностициран рак, објави „Пипл“.

Принцот се грижеше за нивните три деца, принцот Џорџ (10), принцезата Шарлот (8) и принцот Луис (5) додека беа за време на училишниот распуст, додека принцезата беше подложена на третман.

Кога принцезата Кетрин ја објави својата дијагноза, извори за „Пипл“ споделија дека Вилијам ќе им се врати на своите кралски должности откако децата ќе се вратат на училиште (17 април) на избалансиран, одмерен начин, соодветен на потребите на принцезата и нивното семејство.

На 18 април, тој ќе го направи тоа со истакнување на работата на заедницата и еколошките организации во југозападен Лондон и Сари, објави неговата канцеларија во палатата Кенсингтон на 16 април