Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне во западните и северните делови со слаби локални врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места со слаб снег.

Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен северен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 3, а максималната ќе достигне од 3 до 9 степени.

Според прогнозата на УХМР, во Скопје ќе биде променливо облачно, во утринските часови со слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 5 степени.

Во четврток и петок наместа ќе има повремени врнежи од дожд и ќе дува засилен јужен ветер што ќе придонесе температурите да бидат во значителен пораст.

-Под влијание на студен и влажен бран во петок кон крајот на денот и во сабота врнежите ќе преминуваат во снег и ќе дува засилен северен ветер, најавија од УХМР.