Времето претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а од пладневните часови облачноста ќе се намалува.

Преку ден ќе дува умерен, а особено долж Повардарието и во источните делови, засилен ветер од северен правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 6, а максималната ќе достигне од 7 до 15 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди.

Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне 13 степени.

Од утре до крајот на работната недела ќе се задржи стабилно и суво време, а утринските температури постепено ќе опаѓаат