Претседателот на САД, Џо Бајден, потпиша извршна уредба со која почна процесот на враќање на Соединетите Американски Држави во Парискиот климатски договор, со што е укинат еден од клучните потези на неговиот претходник Доналд Трамп.

Набргу по положувањето заклетва како 46-ти американски претседател, Бајден потпиша серија декрети со кои се укинаа климатските политики на Трамп, кој долго време се спротивставуваше на глобалниот договор за климата потпишан од речиси сите земји во светот, а во ноември 2020 година САД и официјално се повлекоа од пактот.

 

 

Во исто време одлуката на САД означи големо намалување на американското финансирање за посиромашните земји за да им помогне да ги надминат ефектите од климатските промени.

Европската Унија и Обединетите нации синоќа го поздравија враќањето на САД во Парискиот договор за климатски промени. Францускиот претседател, Емануел Макрон, исто така го поздрави потегот на Бајден и напиша на „Твитер“: „Добредојдовте назад во Парискиот договор“.

На својот прв ден на функцијата Бајден исто така потпиша и указ со кој се бара преиспитување на сите одлуки на Трамп за ублажување на мерките за заштита на животната средина.