Германски „Билд“ пренесува информација дека рускиот претседател Владимир Путин наводно преговарал со САД и со Германија за размена на Алексеј Навални за разузнавачот Вадим Красиков, кој моментно се наоѓа во германски затвор поради ликвидација на поранешниот чеченски воен командант, Зелимхан Кангошвили во Берлин.

Колумнистот на германскиот таблоид – Филип Пјатов наведува дека според сознанијата на „Билд“, Алексеј Навални требало да биде ослободен во замена за разузнавачот.

Претходно Путин ја навести можноста за размена на новинарот на Волстрит журнал – Еван Гершкович токму за Красиков. Иако тој директно не го именуваше Красиков, описот одговара, што дополнително укажува на сериозноста на намерите на Путин во врска со размената.

Алексеј Навални почина во затворската колонија на 16 февруари. Причината за смртта на Навални се уште не е официјално објавена.

На адвокатот и мајката на Навални во затворот наводно им било кажано дека причината е синдромот на ненадејна смрт. Телото на политичарот е во мртовечницата на Окружната клиничка болница Салехард, каде што се чека пристигнувањето на експерти од главниот град за обдукција.

Овие детали дополнително предизвикуваат сомневања и отвораат прашања за околностите околу смртта на Навални, создавајќи дополнителна тензија во целокупната ситуација.

Овој случај на размена, како и мистериозната смрт на Алексеј Навални, претставуваат длабоко сложени и чувствителни теми кои бараат внимателно следење и анализа.