Монпелје успеа да го елиминира актуелниот европски шампион Вардар со 28:27 за да ја продолжи „шампионската клетва“ и да не дозволи „црвено-црните“ да станат први кои ја одбраниле титулата на Ф4 турнирите.

Монпелје водеше во текот на целиот меч (освен 7:6 во првото полувреме), за на крајот вардарци да приредат уште еден финиш за срцев напад, израмнувајќи на 27:27, пред францускиот клуб да ја продолжи сензационалната низа оваа година и да влезе во финале каде што ќе се сретне со Нант на Кирил Лазаров.

Вуко Борозан имаше шанса да избори израмнување во последните секунди од мечот, но неговиот гол заврши надвор од голот.

Со ова се става крај на една ера на РК Вардар, во која лани беше освоена неверојатната титула од Лигата на шампиони, но крајот ќе биде помалку горчлив со нов дуел со Пари Сен-Жермен, овојпат само за третото место. Од следната сезона ќе имаме „реновиран“ Вардар без поголемите ѕвезди и без тренерот Раул Гонзалес.