Во Марсеј, маскирани лица отворија оган од Калашников врз група млади, објави британското издание Експрес.

Ова се случувало во близина на популарното културно подрачје La Busserine.

 Изворот  известува дека напаѓачите пристапиле со три возила . Дошло и до полициска престрелка.

Областа била блокирана . Маринци и спасувачки тимови биле итно испратени на местото на настанот.

Според локалните медиуми, едно лице е повредено. Други детали сеуште нема.

Првичните проценки се дека не станува збор за терористички напад.