Времето денеска ќе биде променливо облачно и сѐ уште натпросечно топло. Претпладне со повеќе сончеви периоди. Попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, кој кон крајот на денот вдолж Повардарието ќе се промени во северен.

Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 19, а максималната ќе достигне од 25 до 31 степен. УВ индексот ќе изнесува седум.

Утринската температура ќе се движи од 12 до 18 степени, а дневната од 22 до 31 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди. Попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. УВ-7

Утринската температура ќе достигне до 17 степени, а дневната температура до 29 степенни.

Значително заладување ќе има во четврток, кога ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, па дневната температура ќе биде и за десет степени пониска во однос на денешната. Од петок до недела времето ќе биде стабилно со умерен северен ветер и со пријатни дневни темпера тури.