Борусија Дортмунд испрати понуда за фудбалерот на Ајакс, но веднаш беа одбиени.

Давид Нерес, бразилски интернационалец од редовите на Ајакс, зад себе има фантастична сезона во која постигна 15 гола и 14 асистенции.

Дортмунд се обиде веднаш да го ангажира во својата екипа, но нивната понуда од 30 милиони евра била одбиена.