Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала во вторникот навечер бил регистриран во област во близина на Атина, но засега нема инфомации за евентуални штети или повредени.

Епицентарот на земјотресот бил 29 километри североисточно од главниот грчки град, на длабочина од 9,4 километри, објави Институтот за геодинамика во Атина.

Потресот бил почувствуван во центарот на грчката престолнина, како и во нејзините предградија.