Sweden's forward Zlatan Ibrahimovic attends press conference following a training session of Sweden's national football team in Solna on March 21, 2023, ahead to the EURO qualifier of Sweden vs Belgium to be played on March 24, 2023. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP)

Извршниот комитет на Фудбалскиот сојуз на Србија ги потврди пријателските натпревари кои репрезентација ќе ги одигра како дел од подготовките за Европското првенство.

Генералната проба Србите ќе ја имаат на 8 јуни против против Шведска во Стокхолм. Овој дуел ќе има посебно значење бидејќи ќе биде и проштален меч на Златан Ибрахимовиќ.

Ибрахимовиќ својата богата кариера ја заврши на крајот од минатата сезона во Милано. Во последната сезона, поради повредите тој речиси и да не играше.

Тоа му беше втор мандат во редовите на Милан, а во кариера настапуваше и за Јувентус, Интер, Ајакс, Барселона, Пари Сен Жермен, Манчестер јунајтед и Лос Анџелес Галакси.

Пред овој натпревар Србија ќе ги одмерат силите против Русија (21 март), Кипар (25 март) и Австрија на 4 јуни.