Во просториите на Ракометната федерација на Македонија денеска со жрепка беа одредени групите за четвртфиналната фаза.

Бранителот на трофејот Вардар се најде во Група 1 заедно со екипите на Борец, Металург 2 и Металург јуниор.

Четвртфинални групи за националниот ракометен куп:

Група 1 – домаќин Вардар
Металург 2 – Вардар
Борец – Металург јуниор

Група 2 – домаќин Еурофарм Работник
Струга – Радовиш
Прилеп – Еурофарм Работник

Група 3 –
Бутел – Охрид
Делчево Вардар – Пелистер

Група 4 – домаќин Металург
Металург – Вардар јуниор
Пролет – Вардар Неготино

Натпреварите е предвидено да се играат на 21 и 22 април. Финалниот турнир од купот е закажан за периодот од 18 до 20 мај.