Денешната акција на полицијата и обвинителството ја враќа вербата кај народот.

Во медиумите секојдневно сме сведоци за успешното функционирање и акциите на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога.

При денешниот претрес на дилер во Скопје покрената е и истрага за нелегално стекнат имот, кој е купен со финансии од продажба на дрога.

Од досегашните известувања на МВР бевме сведоци дека дилерите на дрога својата казна за нелегалната работа ја “плаќаа” со затворски казни, но денешната акција кажува друго. Според наши сознанија при претресот во Гази Баба се конфискувани 21 компјутерски единици, 17 столици и друга гејмерска галантерија кои биле купени со финансиски средства од продажба на дрога, а покрената е и финаансиска истрага со која ќе се докаже дека од исти средства е купен и недвижен имот кој ќе биде конфискуван.

Со оваа акција уште еднаш се покажува дека институциите функционираат и дека истите започнуваат финансиски истраги. Истата пракса ќе се спроведува и во иднина и сите дилери ќе бидат исто третирани, односно ќе им се бара потекло на имот. Доколку се докаже дека е стекнат нелегално ќе биде конфискуван.

Во продолжение прочитајте го и соопштение на МВР за денешната акција.

Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материјали заедно со СВР Скопје – Единица за недозволена трговија со дрога, САЕ Тигар и Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, по насоки од јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје спроведоа криминалистичко истражување од септември 2023 до јануари 2024 година за Р.К. (45) од Скопје, кој претходно бил осуден и издржал казна затвор од 15 години за продажба на дрога.

Во текот на истрагата обезбедени се материјални докази и утврдено е дека Р.К. набавувал кокаин, хероин и марихуана и потоа ги препакувал и ги препродавал по цена од 3000 денари за пакување кокаин, од 600 до 1000 денари за пакување хероин и 600 денари за пакување марихуана. Во текот на истрагата обезбедени се докази дека Р.К. продавал дрога на поголем број лица.

На 14.01.2024 во координација со САЕ Тигар во населбата Гази Баба во Скопје извршени се претреси на три локации. При претресите се пронајдени кокаин, три дигитални ваги и др., а во деловниот објект се пронајдени 21 компјутери со монитори и гејмерска опрема, разновидна компјутерска опрема вредна околу 120.000 евра, за кои постои сомнение дека се купени од парите од продажба на дрога.

По приемот на кривичната пријава, во текот на утрешниот ден, Основното јавно обвинителство Скопје ќе донесе Наредба за спроведување истражна постапка против осомничениот за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги психотропни супстанции и прекурсори од член 215 од Кривичниот законик. До Основниот кривичен суд Скопје ќе биде доставен предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.

Во текот на постапката, против осомничениот ќе биде спроведена и финансиска истрага. Доколку се потврдат сомненијата дека пронајдената опрема, превозни средства и недвижниот имот се стекнати со финансиски средства остварени со продажба на наркотична дрога, Јавното обвинителство ќе поведе постапка за конфискација, во согласност со законските одредби.