Австралискиот тенисер Ник Кириjос изјави дека нема да ја претставува својата земја на овогодинешните Олимписки игри во Париз дури и да биде 100 отсто подготвен. Кирјос не може да заборави како се однесуваа кон него пред Олимпијадата во Рио де Жанеиро во 2016 година.

Шефицата на австралискиот олимписки комитет Кити Чилер, пред Игрите во Рио де Жанеиро, рече дека внимателно го следат неговото однесување.

„Сепак, она во што сум сигурен е дека и ако бидам подготвен да играм, нема да се ставам на располагање за Олимпијадата“, напиша 28-годишниот Киргиос во колумна во весникот Ферфакс.

„Начинот на кој бев третиран од страна на Австралискиот олимписки комитет и поранешната шефица на мисијата Кити Чилер никогаш нема да го заборавам. Срамно е што не ми дозволија да учествувам на Олимписките игри во 2016 година. Бев 13-ти на АТП-листата во тоа време и имав можност да освојам медал“, додаде тој.

„Да ми биде забрането да ја претставувам мојата земја поради моето однесување е нешто што едноставно не можам да го заборавам.“

Киријос се бореше со повреди на коленото, стапалото и зглобот откако се повлече од минатогодишниот Австралија опен и одигра само еден натпревар од Отвореното првенство на Јапонија во октомври 2022 година.

Додека е далеку од тениските терени, Кирјиос почна да гради медиумска кариера, а во вторникот дебитираше како новинар на Австралија опен каде по четвртфиналето разговараше со светскиот тенисер број еден Новак Ѓоковиќ.

Седумкратниот АТП шампион Киријос минатиот месец изјави дека во најдобар случај ќе игра уште две сезони, а во средата напиша дека со нетрпение очекува да продолжи да работи со медиумите по пензионирањето.