Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија со херојска победа над селекцијата на Фарски острови во бараж реваншот од 34:26 во преполната сала „Борис Трајковски“ обезбеди деветто учество на Светските првенства.

Ракометарите предводени од селекторот Кирил Лазаров ја анулираа негативата од првиот меч од седум голови од гостувањето во првиот меч и извојуваа уште една историска победа во еден бараж двомеч со кој го продолжуваме континуитетот на учества на големите натпреварувања.

Македонија во јануари во 2025 ќе биде дел од СП во Хрватска, Данска и Норвешка и според најавите ќе биде во третиот шешир.

Ракометната федерација на Македонија (РФМ), како што најави уште во март, за пласманот на Мундијалот на нашите најдобри ракометари ќе им одреди парична награда во висина од два милиони денари нето износ за пласманот на СП 2025.

Ракометарите заедно со претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, по реваншот со Италија, го славеа пласманот на Мундијалот.

Потсетување дека истата премија од два милиони денари нето износ беше одредена и за најдобрата македонска женска ракометна репрезентација која успеа преку квалификациите да обезбеди учество на Европското првенство кое ќе се одржи годинава во Австрија, Унгарија и Швајцарија.