Килијан Мбапе потпиша за Реал пред две недели, открива „Марка’, што значи дека францускиот напаѓач од 1 јули ќе стане играч на „кралскиот клуб“.

Мбапе, во Реал ќе пристигне во Реал како слободен играч откако ќе му истече договорот со ПСЖ.

Францускиот шампион се обиде да го задржи, постојано му испраќаше нови понуди, а потоа 25-годишниот Мбапе донесе одлука и потпиша за Реал, откако претходно го извести ПСЖ дека нема да потпише нов договор.

„Марка“, открива дека Мбапе потпишал петгодишен договор со Рал. Наводно, Мбапе нема да ја има најголемата плата во клубот. По сезона тој ќе заработува меѓу 20 и 25 милиони евра. За споредба неговата плата во ПСЖ, за тековната сезона, изнесува 72 милиони евра.

Сепак, Мбапе ќе заработи многу од бонусите, маркетиншки права и бонусот за потпис на договорот. Наводно Реал за потписто ќе му плати 130 милиони евра.