Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во посета на Јордан на разговори со кралот Абдула Втори.

На средбата ќе се разговара за билатерната соработка, ситуацијата во Сирија и во Ирак, како шансите за обнова на мировниот процес на Блискиот исток.

Помпео претходно ги посети Саудиска Арабија и Израел.

Јордан беше меѓу првите држави што изразија несогласување од одлуката од 6 декември лани на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД во Стариот град на Ерусалим која сега е во Тел Авив.