Албанскиот премиер Еди Рама денеска најави целосно отворање на Албанија до крајот на овој месец, додавајќи дека земјата почнува со подготовка за туристичката сезона.

-Во текот на месец мај, нашата земја ќе биде целосно отворена. Албанските граници ќе бидат отворени. Ќе почнеме да се подготвуваме за туристичката сезона, рече Рама од собраниската говорница на денешната пленарна седница на Парламентот во Тирана.

Тој не ја отфрла можноста од втор бран на пандемијата со Ковид19.

-Можен е втор бран на пандемијата, а доколку тоа се случи тој ќе биде потежок од оној низ кој поминавме. Дури и за нас, ако се повторат работите, мора да се соочиме со сериозноста ,како што и се соочивме, рече тој.

Од понеделникот во Албанија стапи во сила втората фаза од олеснителните мерки, со кои по повеќе од два месеца, се отворени баровите, рестораните, кафулињата, музеите,библиотеките.

Во 56 од вкупно 61 општина, кои се нарекуваат зелени зони, целосно е укинат полицискиот час, додека во останатите пет црвени зони Тирана, Драч, Скадар, Круја и Курбин почнува во 21:00 и трае до 5:00 часот.

Засега во сила се уште е забраната за јавниот превоз, одржување спортски и културни настани, а затворени и понатаму се копнените и воздушните граници за движење на граѓаните.

Инаку, албанската Влада, вонредна состојба, поради „природна непогода“ на целата територија на земјата, прогласи на 24 март и тоа за период од 30 дена, додека албанскиот Парламент истата ја продолжи до 23 јуни.