Во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 459

– Куманово 25

– Дебар 1

– Штип 18

– Прилеп 78

– Тетово 44

– Струга 11

– Велес 79

– Битола 33

– Охрид 37

– Кавадарци 24

– Гостивар 9

– Гевгелија 3

– Струмица 26

– Крива Паланка 3

– Радовиш 3

– Крушево 3

– Кочани 8

– Пробиштип 2

– Демир Хисар 3

– Пехчево 1

– Берово 1

– Валандово 2

– Виница 4

– Делчево 10

– Кратово 5

– Свети Николе 9

– Кичево 5

– Ресен 2

– Неготино 5

Починати се 24 лица, двајца пациенти од Скопје (77 и 67г), еден од Куманово (59г), четири пациенти од Прилеп (70, 61, 79 и 45г), тројца од Велес (82, 78 и 82г), двајца од Битола (80 и 62г), тројца пациенти од Охрид (67, 64 и 68г), двајца од Гостивар (66 и 68г), шест пациенти од Струмица (75, 64, 75, 60, 37 и 61г) и еден пациент од Пробиштип (69г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 421 оздравени пациенти од:

– Скопје 199

– Куманово 18

– Штип 15

– Прилеп 25

– Тетово 25

– Струга 6

– Велес 11

– Битола 7

– Охрид 14

– Кавадарци 15

– Гостивар 11

– Гевгелија 16

– Струмица 26

– Радовиш 5

– Крушево 1

– Кочани 1

– Пробиштип 2

– Македонски Брод 1

– Берово 4

– Валандово 1

– Свети Николе 7

– Кичево 7

– Неготино 4

Досега во земјата се направени вкупно 255.904 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 33908, бројката на оздравени пациенти е 21665, на починати е 1049, а бројот на активни случаи изнесува 11194.