Во последните 24 часа се направени 761 тестирања, а регистрирани се 106 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 72

-Куманово 4

-Штип 2

-Прилеп 5

-Тетово 3

-Битола 1

-Кавадарци 4

-Гостивар 6

-Струмица 5

-Радовиш 1

-Кочани 1

-Берово 1

-Ресен 1

Починати се 20 лица, четири пациенти од Скопје (85, 63, 86 и 77г), еден од Куманово (65г), еден од Дебар (68г), двајца пациенти од Прилеп (75 и 81г), двајца од Битола (84 и 69г), еден од Охрид (55г), еден од Кавадарци (81г), тројца пациенти од Гостивар (55, 59 и 67г), еден од Крива Паланка (82г), еден од Крушево (49г), еден од Валандово (64г) и двајца од Неготино (66 и 80г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 603 оздравени пациенти од:

-Скопје 230

-Куманово 24

-Дебар 5

-Штип 18

-Прилеп 51

-Тетово 8

-Струга 30

-Велес 20

-Битола 26

-Охрид 54

-Кавадарци 27

-Гостивар 14

-Гевгелија 11

-Струмица 8

-Радовиш 8

-Кочани 10

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 2

-Пехчево 7

-Берово 4

-Виница 2

-Кратово 3

-Свети Николе 4

-Кичево 7

-Ресен 3

-Неготино 20

Досега во земјата се направени вкупно 405.108 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84129, бројката на оздравени пациенти е 63532, на починати е 2550, а бројот на активни случаи изнесува 18047.