Регистрирани 627 нови случаи на КОВИД-19 во Северна Македонија

56

Во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 218

-Битола 66

-Куманово 54

-Прилеп 31

-Охрид 22

-Струмица 21

-Тетово 20

-Велес 19

-Штип 18

-Кавадарци 16

-Гостивар и Кичево по 15

-Кочани 13

-Гевгелија 12

-Свети Николе и Берово по 9

-Струга 8

-Дебар 7

-Ресен и Виница по 6

-Валандово 5

-Неготино, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево по 4

-Крива Паланка, Кратово и Македонски Брод по 3

-Богданци и Македонска Каменица по 2

Пријавени се вкупно 47 починати лица: 22 од Скопје (45г, 52г , 57г, 58г, 60г, 61г, 62г, 63г, 63г, 65г, 68г, 68г, 69г, 76г, 77г, 81г, 82г, 82г, 82г, 82г, 83г и 89г), 3 починати лица од Берово (71г, 72г, и 78г), по 2 од Кавадарци (61г, и 82г), Битола (53г и 73г), Прилеп (58г и 78г), Куманово (45г и 66г), Тетово (72г и 78г), Радовиш (60г и 70г), Струга (68г и 92г) и Охрид (49г и 72г) и по 1 лице е пријавено од Велес (83г), Неготино (80г), Штип (83г), Струмица (79г), Кочани (44г) и Кичево (70г). *Од нив 15 лица, се починати во тек на март месец во една приватна клиника, а истите се пријавени денеска.

Регистрирани се 765 оздравени пациенти од:

-Скопје 387

-Кавадарци 57

-Битола 50

-Прилеп 37

-Куманово 35

-Велес 30

-Неготино 25

-Тетово 22

-Штип 17

-Кочани 16

-Ресен 12

-Гостивар 11

-Струмица 10

-Гевгелија 8

-Радовиш и Демир Капија по 7

-Крива Паланка 6

-Кичево, Свети Николе и Берово по 4

-Пробиштип, Демир Хисар и Богданци по 3

-Македонски Брод 2

-Струга, Виница, Пехчево, Кратово и Крушево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 698.132 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 148.618, бројката на оздравени пациенти е 125.593, на починати е 4.556, а бројот на активни случаи изнесува 18.469.