Манчестер јунајтед ќе доживее огромни Ретклиф подготвува голема чистка во Манчестер Јунајтедпромени во ростерот во претстојниот летен преоден рок. Сер Џим Ретклиф, кој неодамна купи 27 отсто од акциите и стана косопственик, ќе раководи со спортскиот сектор.

„Дејли Мејл“, пишува дека милијардерот сака да го искористи својот финансиски капитал за да му овозможи на Јунајтед целосно да го смени играчкиот кадар во еден преоден рок. Според овој извор, 11 фудбалери да го напуштат клубот.

Хари Мегваер, Рафаел Варан, Касемиро, Арон Ван-Бисака, Скот Мектоминај, Виктор Линделоф и Кристијан Ериксен се играчи од кои Ретклиф верува дека Јунајтед може да заработи пари, а тој исто така сака да се ослободи четворица играчи кои се позаијемни во други клубови: Брендон Вилијамс, Дони Ван де Бик, Факундо Пелистри и Џејдон Санчо.

Ретклиф истакнува дека навивачите мора да бидат свесни дека резултатите нема да дојдат во првата сезона.

„Навивачите не смеат да го изгубат трпението, имаме десетгодишен план. Ќе ни требаат најмалку три години да го достигнеме нивото што го посакуваме. Не е реално да се мисли дека веднаш ќе можеме да играме фудбал каков што Сити играше против Реал Мадрид минатата сезона“, рече тој.