Шпанскиот репрезентативец, Родри освои се што можеше да се освои со Манчестер сити минатата сезона. Родри, целтата сезона ја одигра на исклучително високо ниво и беше можеби најдобриот играч на Сити.

И покрај тоа поранешниот фудбалер на Виљареал и Атлетико Мадрид, не беше ниту блиску до освојување на Златната топка, која му припадна на Лионел Меси.

„Не сум изненаден. Тоа е нормално. Знам како функционираат работите со индивидуалните награди. Втемелени се врз парите, маркетингот и лобирањето. Имаше и други шпански играчи од средниот ред кои не го добија она што го заслужија. Во фудбалот, секогаш е најважно она што ќе го постигнете како тим“, изјави Родри за „Мирор“.