Ghost Shark и Manta Ray се имињата на прототипите на беспилотни подводни возила, UUV или беспилотни летала, неодамна претставени од Австралија и САД.

Според Си-Ен-Ен, експертите велат дека подморниците би можеле да бидат иднината на подводното војување, користејќи огромна моќ додека ја намалуваат заканата по човечкиот живот.

Употребата на беспилотни летала во војните стана вообичаена. САД ги користеа интензивно за време на конфликтите во Ирак и Авганистан во раните 1990-ти и 2010-ти, а поновите, поевтини беспилотни летала станаа клучни парчиња воена опрема за двете страни во руската инвазија на Украина. Киев има изградено и поморски површински дронови.

Дроновите од воздух и море, може да се контролираат со помош на сателити и светлосни и радио бранови. Но, тие не работат на ист начин во длабочините.

Студијата од 2023 година објавена во швајцарското списание „Sensors“ истакнува дека подводните комуникации бараат повеќе енергија, но сепак доживуваат значителна загуба на податоци поради променливите, вклучувајќи ја температурата на водата, соленоста и длабочината. Проблеми има и со комуникациите.

Но, кога Австралија ја претстави Ghost Shark минатиот месец, таа ги нарече прототипите „најнапредните подводни автономни возила во светот“. „Ghost Shark ќе и обезбеди на морнарицата автономна подводна војна со долг дострел, стелт која може да спроведува континуирано разузнавање, надзор, извидување (ISR) и удари“, се вели во соопштението на австралиското Министерство за одбрана, додавајќи дека се очекуваат првите сериски модели да бидат испорачани до крајот на следната година.

Ваквите подводни беспилотни летала се по стапките на американските Орки кои се развиваат во САД и се многу слични по спецификациите.

Освен Австралија и САД кои отидоа најдалеку во развојот на овие подморници, други земји кои работат на UUV се Кина, Канада, Франција, Индија, Иран, Израел, Северна Кореја, Норвешка, Русија, Јужна Кореја, Украина и Обединетото Кралство.